Προσκεκλημένοι ομιλητές στο 3ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης

10/02/2021Προσκεκλημένοι ομιλητές στο 3ο Μαθητικό Συνέδριο Έρευνας και Επιστήμης
Γιώργος Γιαννακόπουλος

συνιδρυτής και τεχνικός διευθυντής της "Επιστήμη για Σένα" / SciFY, συνεργαζόμενος ερευνητής στο Εργαστήριο Μηχανικής Γνώσης και Λογισμικού (SKEL) του Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. “ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ”.

Ο Γιώργος Γιαννακόπουλος από νωρίς αγάπησε τον κόσμο της Πληροφορικής και της Τεχνητής Νοημοσύνης, γεγονός που τον οδήγησε στην απόκτηση πτυχίου Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών από το Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Παράλληλα με τις σπουδές του εργαζόταν σε επιχειρήσεις πληροφορικής, σε τομείς όπως η ιατρική πληροφορική και οι τεχνολογίες Διαδικτύου. Λίγο αργότερα έκανε στροφή προς την έρευνα με μια διδακτορική διατριβή στην τεχνητή νοημοσύνη από το Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Μετά το πέρας του διδακτορικού, ανέπτυξε ερευνητική δραστηριότητα εντός και εκτός Ελλάδας, με βασικό χώρο εργασίας το ΕΚΕΦΕ "Δημόκριτος". Έχει εργαστεί σε διάφορα διεθνή και εθνικά ερευνητικά έργα, σε τομείς όπως τα "μεγάλα δεδομένα", ο Σημασιολογικός Ιστός, η ανάλυση συναισθήματος, η εξόρυξη κειμένου. Το 2012, συνίδρυσε τη βραβευμένη, αστική μη-κερδοσκοπική εταιρεία "Επιστήμη για Σένα" / SciFY, που αναπτύσσει ανοιχτές λύσεις σε κοινωνικά προβλήματα, αξιοποιώντας ερευνητικά δεδομένα. Για περισσότερα από 15 χρόνια, λοιπόν, ο Γιώργος Γιαννακόπουλος παραμένει αμετανόητος στην αγάπη του για την τεχνητή νοημοσύνη και τον άνθρωπο που κρύβεται μέσα της.